Grafológia a kiválasztásban
Juliette 2010.01.28. 21:03
Egy évtizede még a legtöbb HR-es idegenkedett a grafológiai elemzéstől, ám azóta egyre többen használják a munkaerő-kiválasztási folyamatban. A grafológia és a kézírás elemzőinek HR-ben betöltött szerepéről kérdeztük Hajnácsné Fábián Éva grafológust, a Duktus '94 Kézíráselemző Kft. ügyvezető igazgatóját, a Magyar Írástanulmányi Társaság titkárát.
Hogy változott a grafológia szerepe a munkaerő-kiválasztásban az utóbbi tíz évben?
Tíz évvel ezelőtt sok HR-es idegenkedett a grafológiától, hókuszpókusznak tartották, majd amikor kipróbálták a kiválasztási folyamatban, rájöttek, hasznos, segíti a megfelelő szakember kiválasztását. Úgy érzem, az utóbbi két-három évben stagnál a grafológia gyakorisága a kiválasztásban, ami a kiválasztási eszközök bővülésére is visszavezethető. A felsővezetők kiválasztásánál azonban növekedett az igény grafológiai vizsgálatra.
Kis cégek előszűrésnél, a nagyok a vezetőkiválasztásnál használják
- Milyen nagyságú cégek kérnek grafológiai elemzést a pályázókról?
A kis- és középvállalkozások általában előszűrésre kérnek elemzést, amikor egy pozícióra többen jelentkeznek. A multi cégek specialista, vagy vezető keresése esetén bíznak meg bennünket. Két-három fejvadász céggel is kapcsolatban állunk: akkor kérnek fel bennünket, amikor már 2-3 bemutatásra szánt, a pozícióra alkalmas jelölt között akarnak további különbséget tenni.
- Nyugat-Európában elég vegyes képet mutat a grafológia elterjedtsége. Franciaországban és a BENELUX-államokban nagyon népszerű a HR-esek körében, míg Németországban szinte alig használják a kiválasztásban. Magyarország hol áll e tekintetben?
Valahol a németek és a franciák között. A franciáknál például minden harmadik cégnél dolgozik főállású grafológus is, ettől elmaradunk.
- Mire kíváncsiak a cégek? Milyen kompetenciákat mérnek fel a teszttel?
A leggyakoribb kérdés, a jelentkező mennyire önálló, rugalmas, mennyire tud beilleszkedni, mennyire terhelhető, lojális és megbízható, milyen a kommunikációs- és tárgyalókészsége valamint az önértékelése. Emellett még számos más területet fel tudunk térképezni: például az egyre fontosabb szerepet betöltő motivációs tényezőket.
98-99 százalékos pontosságú az elemzés
- Mi kell ahhoz, hogy a lehető legtöbb segítséget adják a megbízónak?
A pályaalkalmassági vizsgálat akkor sikeres, ha jól tudunk kommunikálni a megrendelővel: ha tudjuk a pontos elvárásokat, ismerjük a környezetet, a hierarchikus viszonyokat. A grafológiai vizsgálat 98-99 százalékos pontosságú. Előfordul, hogy pszichológiai teszttel egészítjük ki a vizsgálatot, hogy még pontosabb képet kapjunk a pályázóról.
- Befolyásolja a grafológus munkáját, hogy egyre ritkábban használjuk a tollat és írunk a kezünkkel, inkább a billentyűzetet ütjük?
Rutintalanabb, kevésbé kiírt lesz az írás, de ez nem befolyásolja a grafológiai elemzést. A betűalakítás, -kerekítés ugyanolyan marad, mintha naponta sokat írna.
- Milyen mennyiségű kézírás kell valakitől, hogy lehessen elemezni?
A minimális terjedelem egy oldal az aláírással együtt, de általában két időpontból kérünk írást, két oldal terjedelemben, valamint egy adatlapot is kitöltetünk harmadik mintának. Ezen kívül beleegyező nyilatkozatot is kérünk a pályázótól.
140 tényezőt vesz figyelembe a grafológus
- Hogyan dolgozik a grafológus? Mennyi ideig tart az elemzés?
2-3 és 8-10 oldalas elemzést készítünk. A leggyorsabb kézírás-elemzés 4-5 óráig tart, a leghosszabb, amikor sok az ellentmondás a kézírásban vagy nehezen megfejthető, akár egy hétig is eltarthat.
A grafológus körülbelül 140 tényezőt figyel a kézírásban: például a betűnagyságot, a margókat, az oldal telítettségét, a sorok tartását, a betűkötést, a nyomást. Mindezeket összefüggésben kell vizsgálni. Egy tényező alapján tett megállapításhoz még 3-4 másik, ezt megerősítő tényezőt kell keresnünk. A grafológus többek között vonalzóval, nagyítóval, statisztikai mutatókkal dolgozik.
- Megbeszélik az írás szerzőjével, milyen elemzést készítettek?
A céges megrendelőknél két példányt készítünk, de az már a cég döntése, megmutatja-e a szakvéleményt a pályázónak. Mi felajánljuk, hogy konzultálunk vele.
21 ezer forintnál kezdődik egy elemzés, de lehet akár 100 ezer is
- Mennyibe kerül egy grafológiai vizsgálat?
Aprópénznek gondolom a többi kiválasztási eszközzel összehasonlítva. A két oldalas, 4-5 órát igénybe vevő grafológiai vizsgálat 21 ezer forint, az egyhetes részletes vizsgálat pedig százezer forint. Utóbbihoz pszichológiai teszteket is készítünk.
- Mennyi gyakorlat kell ahhoz, hogy valaki tapasztaltnak mondhassa magát?
Tíz éve dolgozom grafológusként, de még ma is találok újdonságot, mert minden írás más, és minden más szempontból érdekes. Azt hiszem, a grafológusi tanulmányok után legalább 1-2 évnek el kell telnie ahhoz, hogy valaki rutint szerezzen.
A párkeresésben és a pályaválasztásban is bevethető a grafológia
- Milyen területeken használható még a grafológia?
Gyermekeik pályaválasztása előtt gyakran kérik a szülők segítségünket. Érdekes, hogy 35-40 év közötti felnőttek is fordulnak hozzánk, akik beleuntak jelenlegi szakmájukba és új területen szeretnék kipróbálni magukat. Szintén bevethető a grafológia a párkeresésben.
Egy hölgy például levelezett egy ausztrál úriemberrel. Egyszer találkoztak személyesen, majd döntés elé került: Kitelepüljön hozzá vagy sem. A saját maga és a férfi kézírásáról kért elemzést tőlünk. A szakvélemény alapján kiköltözött a férfihez és azóta is boldog házasságban élnek. Azt mondta, nagyon pontos szakvéleményt adtunk, azóta is hálás nekünk. Emellett igazságügyi területen is igénybe veszik a grafológus munkáját. Például: beszámítható állapotban volt-e a gyanúsított.
Forrás: www.hrportal.hu
|